SZKOŁA

      SERWISY
      AKTUALNOSCI

"W kręgu mitów"

24 kwietnia odbył się I Gminny Konkurs " W kręgu mitów", adresowany do uczniów klas V - VI. Uczniowie startowali w konkurencji indywidualnej i drużynowej. Każdą szkołę reprezentowało 2 uczniów.Naszymi przedstawicielami byli Piotr Cyburt i Remigiusz Węgrzyn - uczniowie klasy V, którzy wywalczyli II miejsce w kategorii drużynowej. Również II miejsce, ale indywidualnie zdobył Piotr Cyburt. Autorkami konkursu były panie Ewa Nowak - Arciszewska i Teresa Pacek.Konkurs został przeprowadzony we współpracy z GOK w Chorkówce.

„W zdrowym ciele - zdrowy duch” - wyjazd na basen

16 kwietnia uczniowie po raz kolejny mieli okazję spędzić czas na krytej pływalni w Krośnie. Zorganizowany wyjazd miał na celu podwyższyć poziom ogólnej sprawności fizycznej uczniów, utrwalać prawidłowe nawyki higieniczne oraz zachęcać do sportu na rzecz zdrowego trybu życia. Podczas relaksu na basenie uczniowie mogli korzystać z wielu atrakcji. Największym powodzeniem cieszyła się ogromna zjeżdżalnia, z której korzystali przez cały czas pobytu. Kolejną atrakcją, nie tylko dla zmęczonych nauką pływania, był odpoczynek w jacuzzi. Uczniowie, którzy umieją pływać mogli wykazać się swoimi umiejętnościami na dużym basenie, oczywiście w asyście ratownika. Wszyscy bawili się znakomicie. Uczniowie byli naprawdę niepocieszeni, gdy określony czas dobiegał końca. Potem było wielkie suszenie i ubieranie się. Wyjazd na basen był dla wszystkich wielkim przeżyciem.   Czas spędzony w wodzie przysporzył dzieciom oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.

Internetowy Teatr TVP

19 kwietnia, obejrzeniem widowiska muzycznego " Dziadek do orzechów " uczniowie naszej szkoły potwierdzili swój udział w projekcie " Internetowy Teatr TVP dla szkół". Internetowy Teatr TVP dla szkół to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Jedną z większych zalet tego pomysłu jest to, że pokazy są bezpłatne dla uczestniczących szkół. Obejrzane widowisko " Dziadek do orzechów" to współczesna, nowoczesna wersja w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Następne spotkanie ze sztuką to zapowiadany na 21 maja spektakl " Królowa ¦niegu ' w wykonaniu Teatru im. J.Kochanowskiego w Opolu

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Od paĽdziernika 2012 roku uczniowie klas IV - VI biorą udział w projekcie " Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" , z czym związane są comiesięczne wyjazdy do artKina w Krośnie. Jest to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej. Jego zadaniem jest również rozwijanie u młodych widzów wrażliwości oraz przygotowanie ich do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.  Przed każdym seansem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona zagadnieniom poruszanym w filmie .Na zakończenie każdy uczeń może wziąć udział w konkursie literackim lub plastycznym związanym z obejrzanym filmem. Rozstrzygnięcie konkursu następuje za miesiąc podczas kolejnego "spotkania z filmem". Laureatkami konkursu literackiego poświęconego rozwiązywaniu konfliktów zostały: Aleksandra Gronek z klasy VI i Katarzyna Delimata z klasy V. Podsumowanie projektu nastąpi w czerwcu.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

W bajkowej scenerii upłynął nam piątek 22 marca. Tego dnia przenieśliśmy się w niezwykły świat wierszy Juliana Tuwima. Do naszej szkoły przybyli uczniowie z 8 okolicznych szkół, aby wziąć udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim pt. "Tuwim dzieciom". Recytatorzy zaprezentowali wspaniałe interpretacje znanych wszystkim wierszy Juliana Tuwima. W uznaniu otrzymali gromkie brawa od zebranej publiczności - uczniów i nauczycieli. Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców, dlatego nagrodzono 5 uczniów i wręczono 6 wyróżnień. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. Uczennica naszej szkoły - Wiktoria Kruczek z III klasy także otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu!

Zajęcia otwarte dla Rodziców

13 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole kolejne zajęcia otwarte z zakresu I pomocy przedmedycznej. Zaprosiliśmy na nie uczniów klasy trzeciej i czwartej oraz ich rodziców. Tym razem zajęcia miały charakter instruktażowy. Prowadzący starali się pokazać praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy z zakresu I pomocy w konkretnym działaniu. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie poćwiczyć kolejne czynności ratownicze. Sądzimy, że to temat bardzo ważny, gdyż nigdy nie wiadomo , kiedy zdarzy się wypadek lub inna sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji. Dlatego nawet najmłodsze dzieci warto uczyć, jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa.

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń... 
tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyĽni 8 marca br. wszystkim paniom wchodzącym do naszej szkoły już od 7 rano i obdarowywali je słodkim upominkiem. Więcej niespodzianek czekało na "małe i duże panie" w klasach.

Zabawa karnawałowa

W ostatnich dniach przed feriami zimowymi odbyła się póĽnym popołudniem w murach naszej szkoły zabawa karnawałowa dla uczniów. Dzieci z klas początkowych, jak i z zerówki, bawiły się w bajecznie kolorowych i fantazyjnych strojach. Szkolną zabawę prowadził ksiądz katecheta, który zagrzewał dzieci i ich opiekunów do wspólnej zabawy, gier i tańców. Atmosfera była fantastyczna, dzieci świetnie bawiły się tańcząc przy dĽwiękach tegorocznych hitów "Ona tańczy dla mnie", czy "Balada". Podczas zabawy wszyscy zostali poczęstowani smakołykami przygotowanymi przez Radę Rodziców.

Tłusty czwartek

"Tłusty czwartek" w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po ¦rodzie Popielcowej i należy do okresu Wielkiego Postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do ¦wiąt Wielkanocnych powinni zachowywać wstrzemięĽliwość jako wyraz umartwienia. W tym roku tłusty czwartek wypadł 7 lutego. W naszej szkole nie sprzeciwialiśmy się tradycji i tak jak cała Polska świętowaliśmy ten dzień jedząc pączki przygotowane specjalnie na tę okazję.

Przyjęcie do grona czytelników

7 lutego, tuż przed feriami, uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Pierwszaki od dawna czekały na ten dzień. Bardzo podobał im się występ uczniów klasy II, którzy pięknie recytowali wiersze Juliana Tuwima i zapoznali nowych czytelników z zasadami obowiązującymi w bibliotece. Na zakończenie uroczystości, po złożeniu uroczystego ślubowania, uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek od starszych kolegów.

Zajęcia otwarte dla Rodziców

W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej im. Karola Klobassy-Zrenckiego w Żeglcach uczestniczą w zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej, akcji zainicjowanej przez Wielką Orkiestrę ¦wiątecznej Pomocy pt. "Ratujemy i uczymy ratować". Do współpracy zaprosiliśmy rodziców organizując dla nich zajęcia otwarte, które odbyły w naszej szkolesię 6 lutego 2013 r. Uczniowie i zaproszeni goście zostali zapoznani z czynnościami ratownika prowadzącymi do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Zajęcia zakończyły się wypełnieniem krótkiego testu, dzięki któremu uczestnicy mieli okazję sprawdzić poziom swojej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

„W zdrowym ciele - zdrowy duch” - wyjazd na basen

Zjeżdżalnia, jacuzzi i basen - to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać uczestnicy wyjazdu na pływalnię do Krosna. Celem wyjazdu, w którym udział wzięła niewielka grupka dzieci, było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony "w wodzie" przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Zanim dzieci i młodzież dotarły do domu, już w drodze powrotnej, w autobusie planowały następny wyjazd.

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia w naszej szkole uczniowie klas 0-III zaprosili swoje Babcie i Dziadków na uroczyste spotkanie z okazji Ich święta. Zaproszeni goście z uwagą i wzruszeniem wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu swoich wnuków. Po części artystycznej uczniowie wręczyli Babciom i Dziadkom laurki i osobiści złożyli im gorące życzenia. Te miłe chwile uprzyjemnił wszystkim gościom zaproszony na tę uroczystość zespół śpiewaczy Chorkowianie. Słodki poczęstunek przy kawie i herbacie zapewniła Rada Rodziców. Liczny udział gości świadczy o tym, że Babcie i Dziadkowie z przyjemnością i sentymentem odwiedzają szkolne mury.

LOGO

KONKURS NA LOGO SZKOŁY
regulamin konkursu

Lekcja historii

11 stycznia w szkole mieliśmy okazję przeżyć niezwykłą lekcję historii dzięki zaproszonej grupie Rekonstruktio, która swoim pokazem historycznym przeniosła nas do epoki szlacheckiej i staropolskiego sarmatyzmu. Wszyscy mogli zapoznać się z obyczajami i kulturą epoki, ekwipunkiem i uzbrojeniem. Na żywo można było zobaczyć zapierające dech w piersiach pojedynki, dawne narzędzia tortur, a także gry i zabawy plebejskie. Dzięki możliwości przymierzenia strojów i zapoznania się z rekwizytami, każdy na pewno na bardzo długo zapamięta tę lekcję historii.

Wigilia w szkole

W ten  jeden dzień, bardzo  ciepły,  choć grudniowy już tradycyjnie w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. Wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście spotkali się przy wigilijnym stole.

Wszyscy obecni mogli obejrzeć jasełka przygotowane przez uczniów klas IV - VI pod kierunkiem ks. katechety Piotra Petki. Tym samym wprowadzili zebranych w świąteczny nastrój, zachwycili swoimi umiejętnościami aktorskimi i pięknymi strojami. Za swoje przedstawienie otrzymali  gromkie brawa. Następnie ciepłe słowa skierował do zebranych  ks. Jan Luchowski, który życzył  wszystkim zebranym zdrowych, spokojnych świąt i pomyślności w Nowym Roku. W atmosferze pełnej życzliwej radości cała społeczność szkolna podzieliła się opłatkiem, po czym zasiadła do wspólnej wieczerzy Wigilijnej, przygotowanej przez nauczycieli, pracowników i rodziców naszej szkoły. Zwieńczeniem tak radosnej atmosfery było wysłuchanie kolęd w wykonaniu zaproszonego zespołu "Chorkowianie".

Góra grosza

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję "Góra grosza". Wzorem lat ubiegłych w akcji brali udział wszyscy uczniowie klas 0 - VI.Zebrano 52,81 zł,a powyższa kwota została przekazana Towarzystwu Nasz Dom.Celem akcji "Góra grosza" jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Mikołaj w szkole

Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, w naszej szkole pojawił się szanowny Gość. Dzieci rozpoznały go od razu - to ¦więty Mikołaj! Powitały Go wierszami i piosenkami. Mikołaj sprawdzał wiedzę wszystkich dzieci, zadając różne pytania. Na szczęście większość znała na nie odpowiedzi. Najważniejsze, że nikt nie dostał rózgi, co oznacza, że mimo iż czasem zdarzy się jakiś wybryk, to jesteśmy naprawdę grzeczni. Spotkanie z Mikołajem na długo pozostanie w pamięci, szczególnie najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Próbny alarm ewakuacyjny

30 listopada w naszej szkole miał miejsce próbny alarm pożarowy. Akcja ta została zaplanowana przez pana dyrektora w porozumieniu z Ochotniczą Strażą Pożarną w Żeglcach. Punktualnie o godzinie 9.00 zabrzmiał dzwonek alarmowy jako sygnał do ewakuacji. Uczniowie pod opieką uczących w danej klasie nauczycieli opuścili budynek wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi oraz ustawili się klasami na wyznaczonych poza szkołą miejscach ewakuacji. Nad właściwym przebiegiem akcji czuwali funkcjonariusze Ochotniczej Straży Pożarnej w Żeglcach. W ich ocenie akcja odbyła się prawidłowo i zgodnie z procedurami. Następnie strażacy przeprowadzili pokaz akcji ratowniczej związanej z udzielaniem pierwszej pomocy osobie zaczadzonej oraz pokazali i omówili umundurowanie i sprzęt medyczno - sanitarny jakim dysponuje jednostka. Działania te, to realizacja jednego z zadań w ramach konkursu pt. "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń", które dotyczyło bezpiecznego zachowania w szkole, w domu, na ulicy, zagrożeń i udzielania pomocy.

29 listopada - zabawa andrzejkowa.

Tegoroczna zabawa andrzejkowa była nadzwyczaj wyjątkowa. Zamiast tradycyjnych wróżb andrzejkowych było wiele zabaw i konkursów przygotowanych i prowadzonych przez księdza Piotra Petkę. Wszystkie dzieci bawiły się doskonale. W czasie zabawy został rozstrzygnięty konkurs przebierańców pn. "Jestem postacią z lektury". Dzieci z klas 0 -III pięknie zaprezentowały się w strojach. Trudno było wybrać zwycięzcę, dlatego też wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody. Dzieci do dziś z uśmiechem na twarzach wspominają minioną imprezę i czekają na kolejną.

11 listopada przypomina nam,że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym,co trzeba pielęgnować.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielką historii p.Teresa Pacek przypomnieli podczas uroczystej akademii ważne wydarzenia z historii Polski, które ostatecznie doprowadziły do odzyskania niepodległości.Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, który przypomniał wszystkim o ważnych wydarzeniach historycznych w dziejach naszego narodu. Na zakończenie głos zabrał p.Dyrektor,który w swoim przemówieniu przybliżył wszystkim klimat tamtych dni czytając zapiski z kroniki szkoły z 1924roku.

"Barwy Jesieni"

W paĽdzierniku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnoszkolnym konkursie plastycznym pod hasłem "Barwy jesieni". Na początku listopada zorganizowaliśmy wystawę wszystkich prac oraz nagrodziliśmy uczestników dyplomami. Spośród nich wyróżniliśmy sześć prac za samodzielność wykonania oraz włożony wysiłek. Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez dyrektora szkoły. Byli to : Magdalena Wierdak i Faustyna Głowacka z klasy "0", Hubert Skowron z klasy I, Aleksandra Kosiek i Wiktoria Gradowicz z klasy II oraz uczeń klasy VI Kamil Forystek. Gratulujemy.

"Jestem prawdziwym Przedszkolakiem"

25 paĽdziernika 2012 roku, dzieci, które zapisały się do Oddziału Przedszkolnego zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków. Młodsze i starsze dzieci wystąpiły z montażem słowno-muzycznym pt. "Jestem prawdziwym Przedszkolakiem". Następnie dzieci młodsze otrzymały pamiątkowy dyplom i zgodnie z tradycją odcisnęły paluszek na Kartach Kroniki Szkolnej. Miłym zakończeniem tego dnia było wręczenie upominków i poczęstunek z zaproszonymi gośćmi - dyrektorem szkoły , nauczycielami i rodzicami. Ten dzień - to na pewno miłe wspomnienie z życia prawdziwego przedszkolaka.

W żółtych płomieniach liści...

18 paĽdziernika uczniowie naszej szkoły mogli nacieszyć sie urokami "złotej polskiej jesieni". Wykorzystując piękną pogodę i doskonałe waruki wokół szkoły zostało zorganizowane ognisko. Najpierw przy ognisku bawily sie dzieci z klas 0 - III, a póĽniej z klas IV-VI. Mimo tego, że dla uczniów klas starszych "impreza" była po lekcjach, to wszyscy chętnie zostali i cieszyli się z uroków jesieni krzepiąc ciało pieczoną na ognisku kiełbaską.

Zdjęcia w galerii.

18.10.2012 Konkurs Pieśni Patriotycznej

18 paĽdziernika 2012 r. w GOK-u w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Celem konkursu było krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych i upowszechnianie najbardziej wartościowych pieśni o tematyce patriotycznej. W konkursie wzięły udział trzy uczennice naszej szkoły: Oliwia Rachwalska i Katarzyna Delimata z klasy V oraz Małgorzata Wityńska z klasy VI. W gronie laureatów znalazły się Katarzyna Delimata i Oliwia Rachwalska. Uczennice te będą reprezentować naszą szkołę w konkursie powiatowym, który odbędzie się 30 paĽdziernika w Miejscu Piastowym.

15.10.2012 - PASOWANIE NA UCZNIA

W miłej atmosferze upłynął nam poniedziałek 15 paĽdziernika. Pierwszoklasiści długo będą go wspominać, bo właśnie tego dnia zostali pasowani na ucznia. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Pierwszaki z przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki oklaskiwane przez wzruszonych rodziców, starszych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli. Po złożeniu uroczystego ślubowania Pan Dyrektor pasował ich na uczniów. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klasy I otrzymali dyplomy, legitymacje szkolne oraz drobne upominki. Miłym akcentem tego dnia był słodki poczęstunek przygotowany dla pierwszaków przez rodziców.

Mamy nowy Samorząd Uczniowski!

1 paĽdziernika poznaliśmy skład SU. Trwało to długo, ponieważ konieczne były wybory uzupełniające. Przewodniczącą SU została Oliwia Rachwalska, a wiceprzewodniczącym Piotr Cyburt. Członkami zarządu zostali Jakub Gromek, Małgorzata Wityńska i Klaudia Głowacka. Wybory w naszej szkole są równe, tajne powszechne i większościowe. Prawo do głosowania mają wszyscy uczniowie klas I -VI. Wybory poprzedziła trwająca 2 tygodnie kampania wyborcza.Wszyscy kandydaci mieli możliwość zaprezentowania swojego programu podczas plenarnej debaty przedwyborczej. W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w organizowanej przez CEO w akcji "Samorządy mają głos", której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz SU.

Więcej informacji TU

Europejski Program "Owoce w szkole"

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji "OWOCE W SZKOLE". Z tej okazji 28 września odbyły się w klasie II i III zajęcia poświęcone zdrowym nawykom żywieniowym oraz przygotowaniu sałatki warzywnej. Uczniowie z zapałem przystąpili do pracy. Na degustację zaprosili uczniów klasy I. Wykonane własnoręcznie sałatki bardzo uczniom smakowały. Niektórzy nawet prosili o dokładkę.

Zdjęcia w galerii.

03.09.2012 -ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY!

3 września uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Po mszy świętej, którą sprawował ks. Piotr Petka udaliśmy się do szkoły. Po przemówieniu pana dyrektora spotkaliśmy się w klasach z naszymi wychowawcami.


Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2009/2010